Ostatnie  •  Działy  •  Obiekty  •  Autorzy  •  Źródła  •  Historia

Synagoga Tempel (1855-1948)

Krótka historia




Synagoga Stowarzyszenia Braci Gminy.


Synagoga została zbudowana w latach 1855-1857 z inicjatywy Żydów postępowych skupionych w Stowarzyszeniu Braci Gminy na rogu ul. Dominikańskiej i Szewskiej. Budynek został zaprojektowany prawdopodobnie przez poznańskiego architekta Gustava Schultza. W okresie międzywojennym w budynku synagogi mieściła się sala odczytowa, a na piętrze siedziba Organizacji Syjonistów Ogólnych.

Murowany z cegły budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta, przylegającego dłuższym bokiem do ulicy Dominikańskiej. Od zachodu do świątyni przylegała synagoga Stowarzyszenia Dobroczynności, natomiast po przeciwnej stronie ul. Szewskiej wznosi się do dziś kościół Podominikański.

Neoromańska fasada była ozdobiona narożnymi wieżyczkami, które w 1884 roku nakryto kopułkami. Swoim wystrojem zewnętrznym nawiązywała do średniowiecznego budownictwa warownego. Płaski dach wypełniały oświetlające wnętrze 72 szklane tafle. Wnętrze mogło pomieścić 900 osób. Na piętrze znajdowało się mieszkanie rabina.

Podczas II wojny światowej, podczas walk między wojskami hitlerowskimi a wojskami Armii Czerwonej w lutym 1945 roku budynek synagogi został znacznie uszkodzony. Zrujnowany budynek został rozebrany w latach 1947-1948.


za:
"Poznań od A do Z" pod redakcją Włodzimierza Łęckiego i Piotra Maluśkiewicza, Wydawnictwo Kurpisz S. A., Poznań 1998.

© 2010-2018 wieczorkiewicz.org • Obrazów: 445 • Obiektów: 413 • Autorów: 80 • Źródeł: 14

Witam w galerii dawnego Poznania!

     Od pewnego czasu pasjonuję się historią Poznania, a zwłaszcza tym jak wyglądał dawniej, stąd pomysł stworzenia niniejszej strony, której zadaniem jest przedstawienie w sposób chronologiczny wyglądu tego miasta. Jeśli posiadasz w swojej kolekcji fotografie, pocztówki, albumy lub książki dokumentujące wygląd Poznania zachęcam do skontaktowania się i współpracy przy rozbudowie galerii.
     Jeśli nie zaznaczono inaczej, zezwalam na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie pod warunkiem podania autora i źródła.

Dziękuję niżej wymienionym osobom za szczególny wkład w rozwój niniejszej strony:
Panu Andrzejowi Malińskiemu,
Panu Adamowi Drogomireckiemu,
Panu Wojciechowi Burakowskiemu.

Paweł Jan Wieczorkiewicz