Ostatnie  •  Działy  •  Obiekty  •  Autorzy  •  Źródła  •  Historia

Most Tumski (1857-1924)

Krótka historia
"Most nad starorzeczem Warty z Chwaliszewa na Tum funkcjonował już w dawnych wiekach, choć nieczynna odnoga Warty, tzw. Stara Rzeka, zapełnia się tylko podczas podwyższonego stanu wód."

1857 r.
"Wraz z budową przeciwpowodziowego kanału odpływowego zbudowano w twierdzy w 1857 roku drewniany most Tumski. Prowadził on do umocnień Ostrowa Tumskiego, jego wschodni przyczółek został umocniony (około 1857-1862). Był to most typu leżajowego, miał długość ponad 40 m, szerokość 7,5 m i cztery przęsła (plus niewielkie przęsło zwodzone). Był to jedyny w twierdzy most drogowy - osłaniały go dwie kaponiery, flankujące także wały umocnień tumskich."

1886 r.
"W 1886 roku położono most żelazny - miał długość prawie 50 m, szerokość 9 m, nośność 10 t, brukowaną nawierzchnię, granitowe chodniki i tor tramwajowy z boku. Przebudowano przyczółek obronny - poszerzono przejazd w murze, zainstalowano żelazne bramy, most zwodzony zastąpiono stałym."

1889 r.
"Po powodzi w 1889 roku północna kaponiera została podmyta i zniszczona - jej część runęła do wody, podobnie jak fragment muru. Nie została już odbudowana."

1924 r.
"Wadliwy konstrukcyjnie most dotrwał do wielkiej powodzi w 1924 roku, kiedy został podmyty i uszkodzony."

1925 r.
Na jego miejscu stanął nowy most nazwany Bolesława Chrobrego.


za:
"Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania w XIX i XX wieku" Jacek Biesiadka, Wydawnictwo Rawelin, Poznań 2006

© 2010-2018 wieczorkiewicz.org • Obrazów: 445 • Obiektów: 413 • Autorów: 80 • Źródeł: 14

Witam w galerii dawnego Poznania!

     Od pewnego czasu pasjonuję się historią Poznania, a zwłaszcza tym jak wyglądał dawniej, stąd pomysł stworzenia niniejszej strony, której zadaniem jest przedstawienie w sposób chronologiczny wyglądu tego miasta. Jeśli posiadasz w swojej kolekcji fotografie, pocztówki, albumy lub książki dokumentujące wygląd Poznania zachęcam do skontaktowania się i współpracy przy rozbudowie galerii.
     Jeśli nie zaznaczono inaczej, zezwalam na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie pod warunkiem podania autora i źródła.

Dziękuję niżej wymienionym osobom za szczególny wkład w rozwój niniejszej strony:
Panu Andrzejowi Malińskiemu,
Panu Adamowi Drogomireckiemu,
Panu Wojciechowi Burakowskiemu.

Paweł Jan Wieczorkiewicz